Най-добрата страна на лозаризма



Ето кога и как да засадите нови лозички (+съвети от експерти)

След като веднъж сте отгледали реколтата грозде, най-вероятно част от нея ще се превърне в ароматно вино. За този процес неминуамо ще ви трябват още инструменти, но един от най-важните от тях са маркучите.

Земјоделско-прехранбениот сектор генерално претставува модерно и технолошки напредно производство кое бара специјализиран кадар. А лозарството и винарството во Македонија имаат долга традиција што секако дека треба да биде предизвик за новите генерации млади. Предизвиците за одржливо производство на храна на глобален план, стратешкото справување со климатските промени кои несомнено го засегаат овој сектор ја прави оваа струка уште поактуелна.

Преди да обработвате гроздето, оставете го да пренощува

Най-заклетият враг на лозата е филоксерата, а през втората половина на лятото пагубно влияние оказват осите.

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на лозарство съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

Климатичните промени и ефектите върху земеделието в Добруджа

Факултетот со последната акредитација на студиските програми изврши ревизија, усогласување и модернизирање на наставните програми согласно потребите на стопанството, а со единствена цел: стекнување соодветни компетенции на студентите на ФЗНХ.

Целта на курса е да се дадат на студентите познания за морфологичните и биологичните особености и стопанско значение на овощните култури от умерената, субтропичната и тропична зона.

Овие колачиња не зачувуваат никакви лични информации. Непотребни Колачиња Непотребни Колачиња

Има такива, които дори изкореняват лозя и търсят компенсации от държавата.

Зошто Македонија треба да остане во средноевропската временска зона

Позначајни промени на сортиментот се случуваат за време на Отоманската Империја, кога акцент се става на производството на трпезно грозје. Од позначајните трпезни сорти во овој период се: чауш, црвен и црн валандовски дренок, бело зимско, кончанка и др.

Каталог Новини § Съвети Контакти ПОЛИТИКИ И УСЛОВИЯ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *